فشارسنج صنعتی

فشارسنج صنعتی تجهیزاتی است که برای سنجش و اندازه گیری فشار به کار می رود. در صنعت کاربرد ویژه ای دارند. عموما مانومترهای صنعتی بر روی مکانی که فشار باید خوانده شود نصب می شوند و فشار توسط اپراتور خوانده می شود.

فشار سنج ها به طور گسترده در صنایعی مانند صنعت نفت، گاز، پتروشیمی، پالایشگاه، فولاد، نیروگاه ها و غیره کاربرد دارند و در اکثر فرآیندهای صنعتی فشار باید به صورت مداوم کنترل شود در غیر این صورت موجب آسیب های جبران ناپذیری همچون خراب شدن بخش و یا کل سیستم، آسیب به اپراتور، خراب شدن محصولات تولیدی، آتش سوزی و انفجار و غیره می شود.

manometer

فشار سنج آنالوگ از قدیمی ترین ابزار دقیق رایج در صنایع جهت نشان دادن مقدار فشار میباشد که هنوز به لحاظ محبوبتی و قیمت مناسبی که دارد از پر مصرف ترین تجهیزات جهت نمایش فشار میباشد . این تجهیزات که از مکانیزم مکانیکی بوردون تیوب یا دیافراگی و در بعضی موارد بیلوز المنت استفاده میکند با تغییر حالتی که المنت اندازه گیر در اثر فشار پیدا میکند و انتقال این تغییر حالت به یک عقربه که بر حسب فشار بر روی یک صفحه کالیبره شده است به سادگی مقادیر فشار در در گستره ای وسیع حتی تا 1000 بار اندازه گیری میکنند .جهت به کار گیری این تجهیزات به موارد زیر بایستی توجه کرد .

  1. رنج مورد نظر فشار سنج
  2. قطر صفحه نمايش فشار سنج
  3. نوع و سايز ساكشن فشار سنج
  4. دقت فشار سنج
  5. جنس فشار سنج كه معمولا استيل يا برنجي است
  6. افقي يا عمودي بودن در نصب فشار سنج

فشارسنج صنعتی یا تجهیزی است که فشار سیالات را اندازه گیری، نمایش و نگهداری می کند. فشارسنج صنعتی بر اساس نوع کاربرد، محل نصب، چگونگی استفاده از آنها و سیال مورد اندازه گیری در انواع مختلفی موجود می باشند. در صورت استفاده از فشارسنج های صنعتی به صورت نصب ثابت و در فیلد از گیج های فشار یا پرشر گیج استفاده می شود. و برای اندازه گیری فشار به صورت دستی از پرتابل یا فشارسنج تفاضلی دیجیتال استفاده می شود.