ترمومتر پکنز PAKKENS

ترمومتر

ترمومتر یا دماسنج وسیله ای است که دما یا گرادیان دما (درجه گرم یا سرد بودن یک جسم) را اندازه گیری می کند. یک ترمومتر دارای دو عنصر مهم است:

(1) یک سنسور دما (به عنوان مثال لامپ دماسنج جیوه در شیشه یا سنسور پیرومتریک در ترمومتر مادون قرمز) که در آن با تغییر دما تغییراتی ایجاد می شود.
(2) برخی از ابزارهای تبدیل این تغییر به مقدار عددی (به عنوان مثال مقیاس مرئی که در دماسنج جیوه در شیشه یا بازخوانی دیجیتال در مدل مادون قرمز مشخص شده است). ترمومتر هادر فن آوری و صنعت برای نظارت بر فرآیندها ، در هواشناسی ، پزشکی و تحقیقات علمی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند.

بطور کلی در صنعت یکی از پارامتراهی مهم و قابل اندازه گیری در دستگاه ها، حرارت و یا دمای آنها می باشد. با توجه به نیاز کاربران به اندازه گیری دما و همچنین اهمیت سلامت تجهیزات، کاراشناسان اقدام به طراحی ترمومتر نمودند تا بدینوسیله بتوانند دما را اندازه گیری و حتی بوسیله آن تجهیزات را کنترل نمایند.

شرکت پرتوتکنیک تنها نماینده رسمی ترمومتر پکنز ترکیه در ایران می باشد.

دماسنج محیطی پکنز ترکیه

دماسنج محیطی پکنز ترکیه

کد 1004100001

ترموستات های صفحه 10 سانتی و استیل دو کنتاکت پکنز

ترموستات صفحه 10 سانتی و استیل دو کنتاکت پکنز

 100512** کد

ترموستات صفحه 10 سانتی دنباله ثابت پکنز

ترموستات صفحه 10 سانتی دنباله ثابت پکنز

 100511** کد

ترموستات های صفحه 6 سانتی تک کنتاکت پکنز

ترموستات صفحه 6 سانتی تک کنتاکت پکنز

060522** کد

ترمومتر صفحه 10 سانتی دنباله دار پکنز

ترمومتر صفحه 10 سانتی دنباله دار پکنز

 100532** کد

ترمومتر صفحه 6 سانتی دنباله دار

ترمومتر صفحه 6 سانتی دنباله دار

 060502** کد

ترمومتر صفحه 5 سانتی دنباله دار

ترمومتر صفحه 5 سانتی دنباله دار

کد 0505021405

ترمومتر صفحه 4 سانتی دنباله دار

ترمومتر صفحه 4 سانتی دنباله دار

 040502** کد

ترمومتر صفحه 16 سانتی عمودی پکنز

ترمومتر صفحه 16 سانتی عمودی پکنز

 160401** کد

ترمومتر صفحه 10 سانتی عمودی

ترمومتر صفحه 10 سانتی عمودی

 100401** کد

ترمومتر صفحه 16 سانتی افقی پکنز

ترمومتر صفحه 16 سانتی افقی پکنز

160402** کد

ترمومتر صفحه 10 سانتی افقی پکنز

ترمومتر صفحه 10 سانتی افقی پکنز

 100402** کد

ترمومترهای صفحه 6 سانتی افقی پکنز

ترمومترهای صفحه 6 سانتی افقی پکنز

 063402** کد

کاربرد ترمومتر

 • برای استفاده در سیستم های تهویه مطبوع
 • می تواند بر روی موتورها و یا بارگذاری نظارت کند
 • سیستم های اتوماتیک را می تواند بررسی کند
 • جهت استفاده در فرآیندهای آماده سازی غذا
 • برای تشخیص مشکلات پنهان
 • توانایی نظارت بر نشتی و رطوبت ساختمان ها
 • شناسایی اتلاف انرژی و عایق بندی ضعیف
 • توانایی تشخیص خطاهای الکتریکی و لوله کشی
 • نصب در آزمایشگاه ها و انبارها

اجزاء تشکیل دهنده ترمومتر پکنز Pakkens

در تمامی ترمومتر ها از چند قطعه اصلی استفاده شده که این قطعات عبارتند از:

 1. ماده داخل ترمومتر
 2. عقربه
 3. بدنه
 4. صفحه عدد

مواد موجود در ترمومتر پکنز ساقه ای دو فلزی برای اندازه گیری دمای شیر بخارپز استفاده می شود. دماسنج دو فلزی برای پخت و پز در اجاق گاز انواع مختلفی از ترمومتر تجربی بر اساس ویژگی های مواد وجود دارد. بسیاری از دماسنجهای تجربی به رابطه سازنده بین فشار ، حجم و دمای مواد دماسنجی خود اعتماد می کنند. به عنوان مثال ، جیوه هنگام گرم شدن منبسط می شود. اگر برای ارتباط بین فشار و حجم و دما استفاده شود

یک ماده موجود در ترمومتر باید دارای سه ویژگی باشد.

 1. گرمایش و سرمایش باید سریع باشد. به عبارت دیگر ، وقتی مقداری گرما وارد بدنه ای از ماده می شود یا از آن خارج می شود ، ماده باید منبسط شود یا به حجم نهایی خود منقبض شود یا به فشار نهایی خود برسد و عملاً بدون تأخیر به دمای نهایی خود برسد. برخی از گرمای وارد شده را می توان حجم بدن را در دمای ثابت تغییر داد و به آن گرمای نهان انبساط در دمای ثابت می گویند. و بقیه آن را می توان دمای بدن را در حجم ثابت تغییر داد و به آن گرمای خاص در حجم ثابت می گویند. بعضی از مواد این خاصیت را ندارند و برای توزیع گرما بین تغییر دما و حجم مدتی طول می کشد.
 2. گرمایش و سرمایش باید برگشت پذیر باشد. به عبارت دیگر ، این ماده باید بتواند غالباً با همان افزایش و کاهش گرما گرم و سرد شود و همچنان هر بار به فشار ، حجم و دمای اولیه خود بازگردد. بعضی از پلاستیک ها این خاصیت را ندارند ؛
 3. گرمایش و سرمایش باید یکنواخت باشد. به عبارت دیگر ، در کل دامنه ای که برای آن در نظر گرفته شده است

انواع ترمومتر

مدل جیوه ای: ساده ترین نوع ترمومتر می باشد که در آن برای نشان دادن دما از جیوه استفاده شده است.

ترمومترهای لیزری: ترمومتر لیزری نیز توسط ارتعاشات لیزری خود دمای اجسام و مواد را اندازه گیری می کند و می تواند با ارسال امواجی به سمت هدف دمای آن را بررسی و در مانیتور خود نشان دهد.

ترمومتر دیجیتال : دارای بیشترین دقت است. این مدل براساس استاندارد NIST است. در بررسی اولیه به مانند مولتی متر است و دارای چند ورودی برای سنسور دما می‌باشد. همچنین دارای صفحه ی نمایشگر برای نمایش دادن دما می باشد. از ویژگی های برتر ترمومتر دیجیتال قابل حمل بودن و امکان تست در مکان های مختلف می باشد.

ترمومترهای الکلی: ترمومتر یا دماسنج الکلی نیز به مانند ترمومتر جیوه ای عمل می کند با این تفاوت که به جای جیوه از الکل در آن استفاده شده است.

مدل عقربه ای: در این نوع از ترمومتر از عقربه برای نشان دادن دما استفاده می گردد.

ترمومتر پزشکی: یکی از رایج ترین نوع ترمومتر ها می باشد که از آن در کار های پزشکی استفاده می شود. بارزترین نمونه آن نیز دماسنج هایی هستند که برای اندازه گیری دمای بدن مورد استفاده قرار میگیرد.

ترمومترهای بی متال: بیشتر در صنایع استفاده می شود و یکی از پرکاربرد ترین نوع ترمومتر ها می باشد از سری وسایلی که در آنها از این ترمومتر استفاده می گردد می توان به اتو ، سماور و … اشاره نمود.

ترمومتر صفحه 6 سانتی دنباله داراجزاء ترمومترها

ترمومترها بسته به نوع مصرف با ساختار و شکل متفاوتی تولید می شوند. در مدل های آنالوگ به طور کل از یه محفظه که داخل آن مایعی قرار دارد که می تواند جیوه یا الکل و … باشد تشکیل شده که حرارت و دما را نشان می دهند ولی سیستم های لیزری دارای ساختار متفاوتی می باشند. در حقیقت ساختار ثابتی نمی توان برای این دستگاه توصیف کرد همانطور که گفته شد بنا به نوع ترمومتر و کاربرد آن دارای اجزاء متفاوتی می باشند.

انواع ترمومتر از نظر نوع مصرف

 • پرتابل یا قابل حمل
 • ثابت

ترمومترهای ثابت : در واقع این نوع از قطعات همان گیج های دما هستند که به صورت ثابت بر روی محل قرار گرفته و اندازه گیری دما را انجام می دهند

پرتابل: این نوع از دماسنج ها قابل حمل بوده و بیشتر از آن در صنایع پزشکی استفاده می شود و همانطور که از اسمش هم پیداس قابل حمل بوده و می توان در مکان های متخلف از آن استفاده نمود

تاریخچه ترمومتر

در تاریخ ترمومتر ها به طوری کلی در نوشته های فیلسوفان یونانی وجود داشته است. ترمومتر ها در طول تاریخ شاهد تغییرات زیادی بوده اند بطوری که از یک دستگاه ساده تبدیل به یک ابزار دقیق برای اندازه گیری تبدیل شده است. بطوری کلی معتبر ترین نوع ترمومتر ها به اواخر قرن 18 بر میگردد. جایی که در کشور هلند، گابریل فارنهایت توانست انقلاب وسیعی در ترمومتر ها ایجاد کرد.

نویسندگان مختلف اختراع دماسنج را به قهرمان اسکندریه نسبت داده اند. گرما سنج یک اختراع واحد نبود ، بلکه یک پیشرفت بود. قهرمان اسکندریه (10–70 میلادی) از این اصل آگاه بود که برخی مواد ، به ویژه هوا ، منبسط و منقبض می شوند و نمایشی را توصیف کردند که در آن یک لوله بسته که تا حدی از هوا پر می شود ، در یک ظرف آب قرار دارد. انبساط و انقباض هوا باعث می شود موقعیت رابط آب / هوا در امتداد لوله حرکت کند. بعداً از چنین مکانیزمی برای نشان دادن گرما و سرمای هوا با لوله ای استفاده شد که در آن سطح آب با انبساط و انقباض گاز کنترل می شود. این دستگاه ها توسط چندین دانشمند اروپایی در قرن 16 و 17 ساخته شده اند ، به ویژه گالیله گالیله و سانتوریو سانتوریو. در نتیجه ، دستگاه ها نشان دادند که این اثر را به طور قابل اعتماد تولید می کنند ، و اصطلاح ترموسکوپ به دلیل انعکاس تغییرات گرمای معقول (مفهوم مدرن دما هنوز بوجود نیامده بود) به کار گرفته شد. تفاوت ترموسکوپ با دماسنج در داشتن مقیاس دومی است. اگرچه اغلب گفته می شود گالیله مخترع دماسنج است ، اما هنوز سندی در دست نیست که وی در واقع چنین سازهایی را تولید کند. اولین نمودار واضح ترموسکوپ در سال 1617 توسط جوزپه بیانکانی (1566 – 1624) منتشر شد: اولین نمایی که مقیاس را نشان می دهد و بنابراین دماسنج را تشکیل می دهد ، سانتوریو سانتوریو در سال 1625 بود. این یک لوله عمودی بود ، که توسط یک لامپ هوا در بالا بسته می شد ، و انتهای پایین آن در یک ظرف آب باز می شد. سطح آب در لوله توسط انبساط و انقباض هوا کنترل می شود ، بنابراین همان چیزی است که اکنون آن را دماسنج هوا می نامیم.

کلمه دماسنج (به شکل فرانسوی) اولین بار در سال 1624 در La Récréation Mathématique توسط J. Leurechon ، که یکی را با مقیاس 8 درجه توصیف می کند ، ظاهر شد. این کلمه از کلمات یونانی θερμός، thermos ، به معنی “داغ” و μέτρον ، مترون ، به معنی “اندازه گیری” آمده است. ابزارهای فوق از این ضرر رنج می برند که آنها نیز فشار سنج هستند ، یعنی به فشار هوا حساس هستند. در سال 1629 ، جوزف سلیمان دلمدیگو ، دانش آموز گالیله و سانتوریو در پادوا ، آنچه را که ظاهراً اولین توصیف و تصویر یک دماسنج مایع در شیشه آب بندی شده است ، منتشر کرد. این به عنوان داشتن یک لامپ در پایین یک لوله مهر و موم شده است که تا حدی با براندی پر شده است. این لوله مقیاس شماره گذاری شده داشت. دلمدیگو ادعا نکرد که این ساز را اختراع کرده است. وی همچنین از شخص دیگری به عنوان مخترع آن نام نبرد. در حدود سال 1654 ، فردیناندو دوم دی مدیسی ، دوک بزرگ توسکانی (1610-1670) چنین ابزاری را تولید کرد ، اولین دماسنج به سبک مدرن ، وابسته به انبساط مایع و مستقل از فشار هوا. بسیاری از دانشمندان دیگر مایعات و طرح های مختلف دماسنج را آزمایش کردند. با این حال ، هر مخترع و هر دماسنج منحصر به فرد بودند – مقیاس استانداردی وجود نداشت. در سال 1665 ، کریستین هویگنس (1695-1629) پیشنهاد کرد که از نقاط ذوب و جوش آب به عنوان استاندارد استفاده شود و در سال 1694 ، کارلو رنالدینی (1615-1698) استفاده از آنها را به عنوان نقاط ثابت در مقیاس جهانی پیشنهاد کرد. در سال 1701 ، ایزاک نیوتن (1742/1726 / 1642) مقیاس 12 درجه ای را بین نقطه ذوب یخ و دمای بدن پیشنهاد کرد.

قیمت ترمومتر پکنز

فروشگاه پرتو تکنیک با بیش از ۲۰ سال سابقه در صنف تاسیساتی کشور نماینده و وارد کننده محصولات پکنز(PAKKENS) ترکیه می باشد. پرتوتکنیک جهت افزایش سطح کیفی صنایع در حوزه ابزاردقیق ترمومتر پکنز را با بهترین قیمت و کیفیت به فروش می رساند. جهت مشاهده قیمت ترمومتر مورد نظر روی تصویر کلیک کرده و یا با ما تماس حاصل بفرمایید.

فروشگاه پرتو تکنیک نمایندگی ترمومتر پکنز در ایران می باشد و خدمات پس از فروش ترمومتر پکنز را نیز به شما مشتریان عزیز ارائه می دهد.

کدام ترمومترها برای کار مناسب تر است؟

اصولا ترمومتر ها بر اساس نیاز کاربر طراحی می شوند با توجه به نیاز های مختلف ترمومتر متفاوتی تولید شده است. تو این زمینه با کارشناسان ما تماس بگیری تا برای انتخاب بهترین ترمومتر شمارا راهنمایی و مشاوره نمایند.

4.8/5 - (42 امتیاز)

آیا امکان خرید ترمومتر به صورت غیر حضوری وجود دارد؟

بله. شما می توانید هر مدلی که مد نظرتون قرار دارد را با کارشناسان ما هماهنگ نمایید تا همکاران ما تمامی مراحل مربوط به فروش و ارسال کالا را برای شما انجام دهند.

4.8/5 - (42 امتیاز)
4.8/5 - (42 امتیاز)